mgr inż. Paulina Knop-Piwowar
16 Paź

Światowy Dzień Chleba 16.10

Mało kto wie że dziś mamy Światowy Dzień Chleba :) Przy zakupie chleba warto zwracać uwagę na jego skład i wiele innych rzeczy jeśli chcecie się dowiedzieć o tym produkcie więcej to zapraszam do lektury poniżej :)


Dlaczego warto jeść chleb?

Podstawą racjonalnego żywienia są produkty zbożowe, które są dobrym źródłem energii. Istnieje wiele mitów dietetycznych dotyczących spożywania pieczywa. Jednym z nich jest przekonanie, że nie powinno się jeść chleba, ponieważ nie jest ono wartościowe, a także że jest tuczące. Oczywiście nie jest to prawda. Kromka chleba żytniego (30g) to 64kcal. Należy pamiętać, że tyjemy od nadmiernej ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania, a nie od danego produktu. 
Pieczywo z grubego przemiału jest źródłem błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, a także żelaza, magnezu i cynku. Takie pieczywo jest również rekomendowane dla większości zdrowych osób ze względu na niski indeks glikemiczny. Z praktycznego punktu widzenia, niekwestionowaną zaletą jest wygoda i szybkość w przygotowaniu posiłku z wykorzystaniem tego produktu.


Jakie pieczywo jest najlepsze? 

Jakość pieczywa nie jest bez znaczenia. Najlepiej wybierać chleb pełnoziarnisty na zakwasie.
Warto kierować się zasadą: im krótszy skład tym lepiej.
Aby upiec chleb potrzebne są tak naprawdę tylko 4 składniki: mąka, woda, zakwas/drożdże, sól+ ewentualnie "zdrowe" dodatki np. siemię lniane, orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni, otręby czy czarnuszka. Warto też zwrócić uwagę na kolor pieczywa-żytnie pieczywo powinno mieć odcień szaro-brązowy.

Czy zakup ciemnego pieczywa gwarantuje nam dobry skład? Niestety niekoniecznie. Producenci często dodają masę innych dodatków do wyrobu pieczywa, w celu poprawy smaku, struktury czy koloru.

Jak wybrać dobry chleb? Co nie powinno znaleźć się w składzie?
-tłuszcz
-cukier dodany:występujący pod nazwami cukier,glukoza, syropy np.syrop glukozowo-fruktozowy
-stabilizator: guma celulozowa E468(może być przyczyną wzdęć, bólu brzucha)
-guma guar E412(bardzo dobrze wiążę wodę, podwyższając lepkość, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie struktury pieczywa podobnej do tradycyjnej)
-barwniki (karmel, słód jęczmienny)
-konserwanty (dodawane przede wszystkim do pieczywa pakowanego w folię, w celu przedłużenia świeżości chleba)
-stabilizatory

Jeżeli na pieczywie, które chcemy kupić nie ma informacji z jakich składników został zrobiony chleb, warto wiedzieć, że mamy pełne prawo poprosić pracownika sklepu/piekarni, aby udzielił nam takich informacji.

 

Twój komentarz




POKAŻ