mgr inż. Paulina Knop-Piwowar
14 Sty

Dlaczego mamy nadwagę?

Czym są nadwaga i otyłość?

Terminy te są mylące. Ktoś może ważyć dużo ze względu na mocną budowę ciała złożonego w przeważającej mierze z kości i mięśni i wcale nie mieć nadwagi. Tak się dzieje w przypadku niektórych sportowców. Na przykład Malik Hamadache, który jest filarem klubu rugby Albi, waży 146 kg, a nie ma nadwagi! Ciało składa się w głównej mierze z kości, mięśni, narządów wewnętrznych, masy tłuszczowej i płynów (masa płynów). O nadwadze i otyłości możemy mówić wyłącznie wówczas, gdy jedyną tkanką, której jest zbyt dużo, jest tkanka tłuszczowa.

Jak obliczyć zawartość tłuszczu w ciele?

Przybliżoną masę tłuszczu można uzyskać, obliczając indeks masy ciała (BMI), czyli dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu. ­­ Przy BMI poniżej 19 mówimy o niedowadze. ­­ BMI pomiędzy 20 a 24 uznaje się za prawidłowe. ­­ Pomiędzy 25–29 najprawdopodobniej mamy do czynienia z nadmiarem tłuszczu, czyli nadwagą. ­­ BMI powyżej 30 to otyłość. Zawartość tłuszczu w ciele jest co do zasady większa u kobiet niż u mężczyzn. Kobiety mają o 30% więcej adipocytów (komórek magazynujących tłuszcz) niż mężczyźni. Umożliwia to im zgromadzenie, zwłaszcza na udach, biodrach i pośladkach, rezerwy, która nawet przy nieregularnym odżywianiu się, co w dawnych czasach zdarzało się często, pozwoli na poniesienie kosztów kalorycznych związanych z ciążą i karmieniem piersią. U kobiet uznawana za prawidłową zawartość tłuszczu wynosi 20–35%, a u mężczyzn 10–25%. Proporcje te zmieniają się z wiekiem, co stwierdza się na podstawie obserwowanych średnich wartości, choć wcale nie jest to pożądane.

Znaczenie miejsca odkładającego się tłuszczu

  • Nadmierne odkładanie się tłuszczu poniżej pasa, zwane nadwagą gynoidalną, ma następujące konsekwencje: ­ spowolnienie powrotu krwi żylnej i większe ryzyko zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, ­ przyspieszenie procesów zwyrodnieniowych w stawach kolanowych i biodrowych.

Nadmierne gromadzenie się tłuszczu powyżej pasa – niezależnie czy u mężczyzn, czy u kobiet – to istotny czynnik ryzyka: ­ cukrzycy, ­ chorób układu krążenia.

Autor: Praktykantka - Julia Grodowska.

Twój komentarz




POKAŻ