mgr inż. Paulina Knop-Piwowar
11 Sty

Dodatki do żywności których powinniśmy unikać

 W dzisiejszych czasach w sklepach mamy ogromny wybór produktów spożywczych. Ważne jest abyśmy mieli pojęcie co jest zdrowe a czego stanowczo trzeba unikać. 

  • Produkty sprzedawane w sklepach opanowały fosfor i fosforany. Są wszędzie! Fosfor to niezbędny pierwiastek: jest potrzebny m.in. do utrzymania prawidłowej struktury kości i zębów, a także prawidłowej funkcji wielu narządów. Jednak jego nadmiar szkodzi. Fosforu dostarczają trzy grupy produktów żywnościowych: białka zwierzęce, białka roślinne oraz przetworzona żywność zawierająca dodatki. Zalecane spożycie fosforu dla osoby dorosłej wynosi około 550 mg dziennie.
  •   Aspartam (E951) to najczęściej stosowana substancja słodząca na świecie. Znajdziesz go w ponad 6000 produktów – od gumy do żucia po napoje bez cukru i leki. Szacuje się, że dzieci i kobiety w wieku rozrodczym spożywają go od 2,5 do 5 mg na kilogram masy ciała. Dopuszczalna dzienna dawka – 40 mg na kilogram masy ciała (według EFSA, w ogólnej populacji, jest to dawka bezpieczna).
  • Sukraloza (E955) to syntetyczna substancja słodząca powstająca z użyciem chloru. Jest nawet sześć razy słodsza od białego cukru (sacharozy). We Francji sprzedawana jest pod marką Canderel. Znajduje się w deserach, napojach alkoholowych, płatkach śniadaniowych i innych przetworzonych produktach. Maksymalna dobowa dawka dopuszczalna w Europie – 15 mg/kg masy ciała.
  • Tartrazyna (E102) Ten żółty barwnik znajduje się w wielu produktach spożywczych i lekach: napojach, kiełbaskach merguez (pikantnych kiełbaskach z jagnięciny lub, rzadziej, z wołowiny pieczonych na ogniu), ciastach, cukierkach lub otoczkach cukierków. Dopuszczalna dzienna dawka – 7,5 mg na kilogram masy ciała.
  • Żółcień chinolinowa (E104) Ten żółty barwnik znajduje się przede wszystkim w napojach gazowanych i słodyczach, ale także w niektórych dżemach czy napojach alkoholowych. Dopuszczalna dzienna dawka – 10 mg na kilogram masy ciała.
  • Karmina, kwas karminowy (E120 ) to naturalny wyciąg z owadów, który znajduje się głównie w wędlinach. Ten kwas nie tylko powoduje alergie kontaktowe, ale również wyzwala reakcje po spożyciu, przyczyniając się tym samym do alergii pokarmowych16. Dopuszczalna dzienna dawka – 5 mg na kilogram masy ciała.
  • Azorubina/karmoizyna (E122) Ten syntetyczny czerwony barwnik znajduje się głównie w wędlinach. Dopuszczalna dzienna dawka – 4 mg na kilogram masy ciała.
  • Amarant (E123) Ten czerwony barwnik jest dopuszczony do stosowania wyłącznie w aperitifach, wyrobach spirytusowych, w tym napojach o zawartości alkoholu poniżej 15%, oraz w kawiorze. Dopuszczalna dzienna dawka – 0,5 mg na kilogram masy ciała.
  • Pąs 4R/czerwień koszenilowa (E124) Barwnika tego używa się do wyrobu ciastek (świeżych i pakowanych), deserów, budyni, owoców w syropie, słodyczy, cukierków, gumy do żucia, kiełbasy chorizo. Dopuszczalna dzienna dawka – 4 mg na kilogram masy ciała
  • Erytrozyna (E127) Barwnik ten jest dopuszczony w Unii Europejskiej do stosowania wyłącznie w wisienkach koktajlowych, wiśniach w cukrze lub syropie. Dopuszczalna dzienna dawka – 0,1 mg na kilogram masy ciała.
  • Czerwień Allura AC (E129) Substancja ta znajduje się w napojach gazowanych, aperitifach, kiełbasie i mięsie na hamburgery. Dopuszczalna dzienna dawka – 7 mg na kilogram masy ciała.
  • Zieleń brylantowa BS (E142) Znajduje się w galaretkach owocowych, wyrobach cukierniczych, cukierkach, syropach, likierach. Dopuszczalna dzienna dawka – 5 mg na kilogram masy ciała.
  • Czerń brylantowa BN (E151) Barwnik ten dodaje się do wędzonych śledzi. Dopuszczalna dzienna dawka – 5 mg na kilogram masy ciała
  • Azotan sodu (E251) i azotyn sodu (E205) Te dwa konserwanty, które znajdują się przede wszystkim w wędlinach i mięsie przetwarzanym (np. z drobiu). . Problem polega na tym, że trudno je całkowicie wyeliminować, jeśli jesz mięso
  • Dwutlenek siarki (E220) i siarczyny (E221 do E228) Te konserwanty, które znajdują się w wielu produktach przetworzonych (szczególnie w winie i niektórych suszonych owocach), mogą u wrażliwych osób wywoływać ataki astmy. Unikaj ich, szczególnie jeśli masz skłonności do stanów zapalnych lub alergii.
  • Glutaminian sodu (E621) Ten dodatek, czyli sól kwasu glutaminowego (aminokwasu pobudzającego neuroprzekaźniki), jest stosowany jako wzmacniacz smaku i znajduje się w wielu gotowanych potrawach, takich jak zupy.
  • Heksametylenoczteroamina (E239) Ten syntetyczny konserwant stosowany jest w niektórych serach.
  •  Ortofenylofenol (E231) Kolejny syntetyczny konserwant, który jest dopuszczony do spryskiwania cytrusów. Może powodować reakcje skórne i zapalenie błon śluzowych.
  • Parabeny (E214–E219) Te konserwanty, które znajdują się w składzie wielu kosmetyków, są również stosowane jako dodatki do żywności.

Autor: Praktykantka - Julia Grodowska.

Twój komentarz




POKAŻ