Magdalena Borek

Dyslipidemia

 Magdalena Borek

Szukasz pomocy w
ZABURZENIACH LIPIDOWYCH?

Magdalena Borek

 Dieta w zaburzeniach lipidowych

 

Co jest powodem i zasady diety

 

Zaburzenia lipidowe występują, gdy poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi przekracza dozwolone wartości. W przypadku zawyżonego poziomu cholesterolu mówimy o hipercholesterolemi. Kiedy przekroczona jest norma triglicerydów mamy do czynienia z triglicerydemią. W sytuacji kiedy podwyższone są normy obydwu lipidów mamy do czynienia z hiperlidemią mieszaną. Zawyżony poziom lipidów we krwi prowadzić może do zachorowań na miażdżycę, zawałów, choroby niedokrwiennej serca.

Zwiększona zawartość cholesterolu frakcji LDL - występuje najczęściej u osób, które spożywają nadmierne ilości produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce. Dostarczają one nasycone kwasy tłuszczowe oraz cholesterol pokarmowy, które negatywnie mogą wpływać na wyniki cholesterolu we krwi. Ze zwiększonym poziomem triglicerydów natomiast mamy do czynienia najczęściej u osób otyłych, stosujących wysokoenergetyczną dietę charakteryzującą się wysoką podażą cukru, żywności przetworzonej oraz alkoholu.

Podstawą leczenia w zaburzeniach lipidowych jest obniżenie masy ciała u osób, które borykają się z nadwagą czy otyłością, zastosowanie odpowiedniej diety (dieta hipolipemiczna) oraz wdrożenie planu aktywności fizycznej. Zadaniem diety hipolipemicznej, jest obniżenie poziomu lipidów we krwi. W diecie tej zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów bogatych w nasycone kawasy tłuszczowe i cholesterol. Zalecane są natomiast wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom LDL w surowicy. W zaburzeniach lipidowych zastosowanie powinny mieć: olej rzepakowy czy oliwa z oliwek, mające pozytywny wpływ na poziom HDL potocznie nazywanego dobrym cholesterolem, zmniejszają one natomiast poziom LDL - czyli złego cholesterolu. Zwrócić należy jednak uwagę, aby spożycie tych tłuszczów nie przekraczało 300mg/dobę.

W diecie u osób z zaburzeniami lipidowymi ogromną rolę spełnia również błonnik pokarmowy, który wspomaga wydalanie nadmiaru tłuszczu z organizmu. Ponadto dieta powinna zawierać witaminy: E, C, beta-karoten, które mają działanie antyoksydacyjne i zapobiegają utlenianiu nienasyconych kwasów tłuszczowych. Natomiast z codziennego jadłospisu powinno się wyeliminować cukry proste.

 

 Co musisz dodatkowo zrobić dla swojego zdrowia?

 

  • Staraj się, aby Twoja dieta zawierała cztery porcje warzyw i trzy porcje owoców, dzięki czemu dostarczysz swojemu organizmowi niezbędne witaminy, minerały oraz błonnik.

  • Źródłem białka w diecie powinny być ryby, chude mięso, chude wędliny, białka roślin strączkowych.

  • Zminimalizuj spożycie soli kuchennej, w zamian możesz stosować zioła, które wzmocnią smak potraw.

  • Wyeliminuj słodycze, przekąski słone, napoje gazowane oraz żywność typu fast-food. 

  • Unikaj używek takich jak alkohol, papierosy.

  • Potrawy przyrządzaj metodą gotowania w wodzie, na parze, w naczyniach bez wody. Możesz stosować duszenie lub obsmażanie produktów bez tłuszczu na patelniach do smażenia beztłuszczowego. Zalecane jest pieczenie w folii przezroczystej, pergaminie, na ruszcie, w piekarniku.

  • Staraj się regularnie uprawiać aktywność fizyczną.

 

Cennik usług dietetycznych 

Zapraszam Cię do zapoznania się z cennikiem usług dietetycznych świadczonych w moich gabinetach w Lublinie i Puławach. Oferta obejmuje 3 podstawowe warianty:

  • pierwsza konsultacja - wywiad dietetyczny obejmujący badanie masy i składu ciała, analizę wyników badań medycznych,  szczegółowe omówienie potrzeb oraz preferencji żywieniowych
  • przygotowanie oraz odbiór planu dietetycznego ( 3 tygodniowy plan dietetyczny idealnie dobrany pod Twoje upodobania, możliwości czasowe, problemy zdrowotne i oczekiwania ) wraz z objaśnieniem wszystkich szczegółów i analiz
  • wizyta kontrolna , czyli kontynuacja diety - analiza osiągniętych efektów, szczegółowy wywiad dotyczący bieżącej diety - przygotowanie całkowicie nowego jadłospisu na kolejne 3 tygodnie 

Więcej szczegółów dotyczących cennika usług dietetycznych znajdziesz na stronie: Cennik 

Zapraszam serdecznie do moich gabinetów! 

Dobry Dietetyk℠ Lublin 

ul. Bartosza Głowackiego 35

II piętro, pokój 59

20-060 Lublin

Gdzie w Lublinie: Znajdź mnie na mapie 

Dobry Dietetyk℠ Puławy 

ul. Zygmunta Wróblewskiego 3/1A

Gabinety Lekarskie SALUS

24-100 Puławy

Gdzie w Puławach: Znajdź mnie na mapie

POKAŻ